WINNERS OF BEST INDIE FILM AWARD
2023 - SUMMER EDITION


Best Super Short Indie film

Winner
RUKA (Fungai Sarah Muzoroza, Zimbabwe)

Best Short Indie film
Winner
The Earth's Shadow (Marcelo Domingues, Brazil)
Honorable Mention
Ten out of the Ten (Imre Mazlo, Hungary)
Demo Reel (Chris Diamond, USA)

Best Indie Feature Film
Winner
Outside Francisque (Francisco Del Ryo, France)
Honorable Mention
GOFFREDO E L'ITALIA CHIAMO' (ANGELO ANTONUCCI, Italy)

Best Indie Feature Documentary
Winner
The thousand forms of Pinocchio (Luca Bazzini, Italy)

Best Indie Short Documentary
Winner
The Walk (Jonny Stern, Germany)

Best Indie Student Film
Winner
Photographers in Focus - Abdo Magdy (Mohamed Jad, Turkey)

Best Indie Animation Film
Winner
ULTRAVIOLET (Isaiah Dunk, Canada)
Honorable Mention
Goodbye, Woojoo (Dahyun Jeon, Rep. of Korea)

Best Experimental Film
Winner
Reue - Regret (Duc Bao Bui, Germany)
Honorable Mention
Mental Soirée (Alberto Arellano, Spain)
A Curious Woman (Kelby Thwaits, USA)

Best Drama
Winner
One for the other (Philippe Michel, France)

Best Action
Winner
Andrea Alive (Wolfgang Christian Hans-Joachim Stegemann, UK)

Best European Film
Winner
Parabens (Jiří Černý, Czech Republic)

Best Director Short Film
Winner
Ave Gradiva (Yuri Riklis, Israel)
Honorable Mention
By Any Other Name (Daniel Deville, UK)

Best First Time Director
Winner
THE PIXIESTICK INCIDENT (Michael Henry, USA)

Best Indie Music Video
Winner
Gold In Them Hills (Jeremy Johnstone, USA)
Honorable Mention
TALK (Zishan Sun, USA)

Best Director Indie Music \video
Winner
Vampire (Persia White, USA)

Best Actor
Winner
Parabens (Jiří Černý, Czech Republic)

Best Duo
Winner
Tomorrow if all goes well (Ivan Goldschmidt, Belgium)

Best Costume
Winner
GOFFREDO E L'ITALIA CHIAMO' (ANGELO ANTONUCCI, Italy)

Best Original Screenplay
Winner
A Father´s Job (Frank Christian Wagner, Germany)

Best Short Screenplay
Winner
The Visit (Hoyt Hilsman, USA)

Best Television Screenplay
Winner
The Void (David Canetti, Italy)

Best Drama Screenplay
Winner
Ahoy for Joy (Keith Reilly, UK)

Best Thriller Screenplay
Winner
My Town (Lynn Elliott, USA)

Best First-time Screenwriter (Feature Screenplay)
Winner
Crayola Zen (Mike Green, USA)
Honorable Mention
Emma Who? (Laura Michelle Edmundson, USA)

Best LGBT Screenplay
Winner
#instaboys (Matthew Rodney Chess, USA)

Best Visual Effects
Winner
The Herp (Fern Poppy, USA)

WINNERS OF BEST INDIE FILM AWARD
2023 - SPRING EDITION


Best Super Short Indie film

Winner
The 13th hour (Xavier Tesson, France)

Best Short Indie film
Winner
The Grassland Whisper (Jiaqing Lin, China)
Honorable Mention
False Rumor (Mireille Fiévet, France)
What Humans Leave Behind (Miroslav Zhelyazkov Trifonov, Bulgaria)
Cherry Blossom in March (Riley Rheyan, Canada)

Best Indie Feature film
Winner
Purgatory (VASSILIS MAZOMENOS, Greece)
Honorable Mention
IL MORSO DEL RAMARRO (Maria Lodovica Marini, Italy)

Best Indie Feature Documentary
Winner
Wandering without Borders (Eva Toulová, Czech Republic)

Best Indie Short Documentary
Winner
In the Tracks of My Grandmother's Father… (Staffan Jonsson, Henrik Norman, Sweden)

Best Indie Student Film
Winner
Amber & Green (Alexandru Florin .Buliga, Romania)

Best Indie Animation Film
Winner
Pigasus: The Lost Paradise - Battle for Evermore (Sean Patrick O'Reilly, USA)

Best European Film
Winner
The 13th hour (Xavier Tesson, France)

Best Asian Film
Winner
The Grassland Whisper (Jiaqing Lin, China)

Best Female Director
Honorable Mention
Unbroken (Kathy Moore, Australia)

Best Director Short Film
Winner
Road Kill (Steve Ramsden, UK)

Best First Time Director
Winner
1313 (Auréliane, France)

Best Cinematography
Winner
Not an Ordinary Mechanic (Jurijs Kruze, Latvia)

Best Child Actress
Winner
GORDITX (River Butcher, USA)

Best Indie Drama Film
Winner
Olympique (Julien Marquet, France)

Best Indie Experimental Film
Winner
In/Between (Jamie Neale, UK)

Best Indie LGBT FILM
Winner
Villains (Emmanuel Berthelot, UK)

Best Indie Music Video
Winner
UGA - Biedeigais B (Ruslan Fradkin, Latvia)

Best Director Indie Music \video
Winner
It won't load (Scott McCullough, USA)

Best Ensemble
Winner
Station to Station (Benjamin Bryant, USA)

Best Original Screenplay
Winner
Fuchsia Fox (Nilgoon Askari, James Leon, USA)

Best Super-short Screenplay
Winner
Perfection (Liesel Galletly, Canada)

Best Short Screenplay
Winner
Beasts (David Darko, UK)

Best Tv Pilot Screenplay
Winner
The Seven (Igor Stefanovic, USA)

Best Comedy Screenplay
Winner
A Tale of Two Buses (Paul Hodgson, UK)

Special Jury Award for Best Satyre
Sound of Shadow (Gairah Praskovia, Spain)

Special Jury Award for Best Coming of Age Film
HUNTING PERIOD (Elodie Beaumont, Belgium)

WINNERS OF THE THIRD YEAR BEST INDIE FILM AWARD 2022/23 - WINTER EDITION


 Best Super Short Indie film
Oscar's Lovers (Lottie Andersen, France)

Best Short Indie film
The Way You Sea Me (Gabriel Mellin, Brazil)
Honorable Mention
She is Here (Catherine Valve, UK)
Phase 10 (Charlotte Geissler, USA)
Old Flames (Fugitives, Canada)
Modern Life (Antoine Svolanek, France)

Best Indie Feature film
What No One Knows (Adeoluwa Owu, UK)

Best Low Budget TV-Pilot
Chateau Laurier - Season 2 (James Stewart, Canada)

Best Indie Animation Film
C'est La Vie (Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, Bartosz Terlicki, Poland)

Best Indie Film from Europe
Frank (Julius Kuyper, Jenna Schoon, Netherlands)

Best Indie Film from Asia and Australia
Twitch (Suden, New Zealand)
Honorable Mention
KAYAMAI (Radhakrishnan Gopal, India)

Best Indie Film from America
Bed Heads (Georgia Peppe, USA)

Best Indie Film from South America
Estro (Daniel Tupinambá, Brazil)

Best Male Director
Homeland (Mederbek Zhalilov, Kyrgyzstan)
Honorable Mention
Is This Forever (Charlie Di Stefano, jonah Mazer, Australia)

Best Female Director
Tom and Luce (Muxel Paule, France)

Best First Time Director
PAN (Mariana Tavolaro Salek, UK)

Best Original Screenplay
What About Us (Quentin Alberto, France)

Best Editor
Peanut Butter (Maxime Divier, Canada)

Best Cinematography
Entitled (Jen Oh, USA)

Best Sound Design
Entity Line (Samuel Edelsack, USA)

Best Actor
OPA (Merivelle Hannah, USA)

Best Actress
Òran na h-Eala (Steve Exeter, UK)

Best Indie Experimental Film
To Be Touched (Tuulia Soininen, Finland)

Best Indie Drama

Ten Why's (Juma Emedi, USA)

Best Indie Comedy
Oopsy Daisy (Devin Gillis, Canada)
Honorable Mention
The Problem With Time Travel (Mike Kearby, USA)

Best Indie Thriller
Dilemma (Peter J Tisma, UK)

Best Indie Horror Film
Ashes and Blood (Antonio Maria Da Silva, France)

Best Indie LGBT FILM
Good Morning I Love You (Scott Magid, USA)

Best Indie Historical Film
The Longobard Warior (Simone Vrech, Italy)

WINNERS OF THE THIRD YEAR BEST INDIE FILM AWARD
2022/23 - AUTUMN EDITION


Best Super Short Indie film

Winner
The order from Wannsee (Dariusz Henka, Poland)

Best Indie Animation Film
Winner
Doing is everything (Petr Černý, Czech Republic)

Best Indie Film from Europe
Winner
Nothing's Left (Davide Pellino, Italy)

Best Indie Film from Africa
Winner
Bouchaib (Ali Boudra, Morocco)

Best Male Director
Winner
The Secret Life Of Jim (Emmet Kelly, Ireland)

Best Female Director
Winner
The Sleepover (Zoe Janice Wakelam, UK)

Best First Time Director
Winner
Single Mother (Lenara A. Serazheva, USA)

Best Original Screnplay
Winner
Horned Cook. Gola (Adam Musa Othman, USA)

Best Indie Thriller
Winner
Flawless (Guyuan Ma, China)

Best Indie Experimental
Winner
My mother's last dance (ivan knyazev, Ukraine)

Best Cinematography
Winner
Prague (Marcell Farkas, Hungary)

Best Actor
Winner
The Youth (Micaela Narciso Castanheira, UK)

Best Actress
Winner
I LIVE WITH THE DEVIL (Cassie Bradley, UK)

Best Indie Drama Film
Winner
Darvin´s Fox (Ben Scharf, Germany)

Best Indie Comedy Film
Winner
Beep (Allan Plenderleith, UK)

Honorable Mention
Funeral Comic (Victor Bergström, Sweeden)

Best Indie Experimental Film
Winner
Cannibal's Wedding (JOSE MARIA TRIGUEROS CONTRERAS, Spain)

Best Indie Horror Film
Winner
Check The Locks (Eric Larson, USA)

Best Indie LGBT FILM
Winner
PANAH (Fatemeh Ghadirinezhadian, Islamic Republic of Iran)

Honorable Mention
UNION (Whitney Hamilton, USA)

Indie Historical Film
Winner
Viking Short Film (Daniel Maslen, UK)

Best Indie Fantasy Film
Winner
Betur sjá augu (See No Evil) (Sesselía Ólafs, Peter Callow, Iceland)

WINNERS OF THE THIRD YEAR BEST INDIE FILM AWARD
2022/23 - SUMMER EDITION

Best Short Film
The 13th Floor (Xueyi Yang, UK) 

Best Super Short Indie film
10 Days Of Dogs (Tony Nocerino, USA)

Best Short Indie Film
Momentum (Alexandra Favard, France) 

Best Feature Indie Film
TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT? (Daniel Gartzke, USA)
 

Honorable Mention
Paradise Lula
(Andrei Stefanescu, Romania)
 

Best Indie Film from Europe
The absolute true truth (Hugues Willy Krebs,France)


Best Indie Film from Asia and Australia
Hide and Seek (Greg R Powell, Australia)


Best Indie Film from America
Warrior Moms (Nicole Lee, USA)


Best Indie Film from South America
YONLU (HIQUE MONTANARI, Brazil)


Best Female Director
23 Weeks (Henley Adams, Australia)


Best Actor
Malibu Horror Story (Dylan Sprayberry, USA)


Best Original Screenplay
The Ring (Linda Fejzaj Jaupaj, Albania)


Best Indie LGBTQ Film
Spiritus Dei (África Muñoz López, Spain)

 

Best Indie Thriller Film
The House Rosie Grypma (Wayne Lai, Canada)

 

Best Sound Design
Sedna, Empress of the Sea (Paul Baraka, Canada)

WINNERS OF THE THIRD YEAR BEST INDIE FILM AWARD 2022/23 - SPRING EDITION


Best Indie Short Film
Servus Karl (Thomas Bischof, Austria)

Honorable Mention: Short Indie Film
All stuffed with fluff (Gwenael Clause, Frank Berjot, France)
Taking Steps (Liel Sarah Sharon Gur, Israel)

Best Super Short Indie
Film
Booksmart (Côme Ferré, France)

Honorable Mention
Expression (Kyle Briot, USA)

Best Feature Indie Film
Once were humans (Goran Vojnović, Slovenia)

Honorable Mention
In Their Honour (Bentley Doyle, Canada)

Best Low Budget TV Pilot
Benches (Pip Woolley, UK)

Honorable Mention
10 Count (Vince Lozano, USA)

Best Indie Film from Africa
Tenacity (Nturanyenabo Emmanuel, Nahimana Clemence, Rwanda)

Best Indie Film from Europe
There Goes that Life (Arantxa Hurtado, Sweeden)

Best
Indie Film from Asia and Australia
The Guppy's Death (Yi Han, China)

Best
Indie Film from America
The Game Is Up: Disillusioned Trump Voters Tell Their Stories (Melissa Jo Peltier, USA)

Best
Indie Film from South America
The Boy and The Mountain (Santiago Aguilera, Gabriel Monreal, Chile)

Honorable Mention
Between Cigarettes (Fabricio Anoni, Brazil)

Best Director
Money on the Mat: The Jeff Glover Story (Roy Dean, USA)

Honorable Mention
CEREAL (Radford Nicholls, UK)

Best First-time Director
The Debater (Maya Miller, USA)

Best Male Director
A Day Will Come (Nicolas Cazalé, France)

Best Female Director
Monochromatic (Alexandria Anfield, UK)

Best Actor
Stray Dog (Jack Sambrook, UK)

Best Actress
Medea (Leiying Luan, China)

Best Cinematography
The Crook and The Creek
(Bruce Wabbit, Sohaib Syed, Ireland)

Best Sound Design
The Sound of Flowers (Jose Chica, L. Ray, Colombia)

Best Original Screenplay
Benched (Josefine Pil Grangaard Olesen, Denmark)

Best Producer
Vlada Goes to London (Arti Savchenko, Israel)

Best Editor
A man, Today (Alberto Nacci, Italy)

Best
Indie Animation Film
Vaky and Visy - New Dimension (Majid Farhangdoost, Germany)

Best Indie Drama Film
Don't Care to Share (Dekel Aizen, Israel)

Honorable Mention
Ruby (Gwendoline Laurent, France)

Best
Indie Comedy
Olive (Flora Charlotte Lopategui, UK)

Best
Indie LGBTQ Film
Finding the Lighthouse (Michael Cox, New Zealand)

Best
Indie Experimental Film
Type Cast (Rick Groleau, USA)

Honorable Mention
Throug Her Eyes (Jason Haji-Ali, Australia)

Best Indie Thriller Film
Drivin Lesson (Maxime Girard, Canada)

Best
Indie Sci-Fi Film
Juno (Jeremy Player, UK)

Best Indie Action Film
No Girls in The Dojo (Alps Lifee, UK)

Best Indie Crimi Film
The Case (Patrick House, USA)

WINNERS OF THE BEST INDIE FILM AWARDS 2022


Best Super Short Indie film
Chapter Two (Claudia Bento, Glenn Smith, UK)

Honorable Mention
WELCOME TO THIERCELIEUX (Cedrick Spinassou, France)
Double Murder (Sascha Loffl, Germany)
2030 (PIERRE DUGOWSON, France)
Chasing 200 (Alexandra Lier, Germany)

Best Indie Short Film
Many happy returns (Vitalij Alexandrovitch Koškin, Russia)

Honorable Mention
8 Years (Alessandro Wingfield, UK)
Mammas (Carine Hazan, France)
Perm (Shekh al Mamun, Republic of Korea)
Mother in the Mist (Kay Niuyue Zhang, USA)

Best Feature Indie Film
THE UGLY TRUTH (Krishna Ashu Bhati, Germany)

Honorable Mention
Song For Hope
(Chris Haigh, USA)
Hostile (Sonita Gale, UK)
MAKEUP (Hugo André, UK)

Best Low Budget TV Pilot
Coffee Cops (Brian Sutherin, USA)

Best
Indie Film from Europe
The Righteous One (Maksym Tuzov, Ukraine)

Honorable Mention
The Doors (Caroline Mackintosh, Germany)
On the track of Robert van Gulik (Robert Rombout, Belgium)
QUEEN (Mari Orstavik, Norway)

Best
Indie Film from Asia and Australia
Hide&Sniff (Kousuke Hishinuma, Japan)

Honorable Mention
Faded (Zung La, Vietnam)

Best
Indie Film from America
Censor (Jake Haire, USA)

Honorable Mention
DID/didn’t (Nicholas Bromund, USA)

Best
Indie Film from South America
The Boy and The Mountain (Santiago Aguilera, Gabriel Monreal, Chile)

Honorable Mention
Between Cigarettes (Fabricio Anoni, Brazil)

Best Director
THE BURNING RED (FABRIZIO ANCILLAI, Italy)

Best First-time Director
Worried about the matches? (Angelina Turska, Ukraine)

Best Male Director
Housewarming (Martin Lloyd, United Kingdom)

Best Female Director
APPLE TREE (Olya Azhnakina, Russia)

Honorable Mention
Feet on the back (Ruotong Wu, Zhichao Zhang, China)

Best Actor
Magenta (Gianfranco Miranda, Italy)

Best Actress
QUEEN (Vilde Moberg, Norway)

Best Cinematography
PANDA PANDA
(Zijie Zhou, USA)

Best Original Screenplay
Betrothed, a Crusades Romance (Ruth Finnegan, UK)

Best Producer
Arthur - second season (Nick Rusconi, Switzerland)

Best Editor
The Doors (Caroline Jenny Mackintosh, Germany)

Best
Indie Animation Film
Ailin on the moon (Claudia Ruiz, Argentina)

Best
Indie Drama Film
LUCA (Gianluca Zoppa, Italy)

Best
Indie Comedy
My Atom, My Everything (Olivia Nam, USA)

Best Indie Horror Film
Slurp (Jules Jolly, France)

Best
Indie LGBTQ Film
What the Water Gave Us (Matteo Hrvatin, Italy)

Best
Indie Experimental Film
Les Dieux Changeants (Lucio Arese, Italy)

Best
Indie Thriller Film
MAGDA (Dimitris Galatas, Fragkiskos Arapai, Greece)

Best
Indie Sci-Fi Film
Pale Blue Dot: A Tale of Two Stargazers (Matteo Scarfò, Italy)

Best
Indie Action Film
NIGHT OUT (Nassos Zotis, Greece)

Best
Indie Fantasy Film
A Quark's Looking Glass (Adam Loxley, UK)

Best Indie War Film
Senseless (David Zamorano, UK)

Best
Indie Historical film
Langobardi - Alboino e Romans (Simone Vrech, Italy)